Ostrov Madeira, Fanal – mystické místo se staletými vavříny

Nejnavštěvovanější částí Fanalu je vavřínový háj na zelené louce, kde jsou stromy, z nichž některé dosahují stáří 400-600 let. Mají mezi sebou větší rozestupy než v navazujícím lese, který se táhne až dolů do údolí k pobřeží Ribeira da Janela. Díky velkým rozestupům vavřínové stromy mají až zvláštní patvary, kdy se jejich kmeny částečně plazí po zemi a jejich větve jsou až zvláštně zakroucené z velké části porostlé mechem a lišejníkem. K těmto prazvláštním tvarům napomohlo částečně počasí, které je tam nejen hodně proměnlivé, ale mnohdy je náhorní plošina bičována silným větrem.

V jeden den můžete zažít proměnlivé počasí kdy se vám Fanal ukáže v celé své kráse ve sluneční záři s nádhernými výhledy. Z jedné části spatříte oceán a z druhé části uvidíte vrcholky druhé strany pohoří. Během pár minut se objeví mlha, která zahalí celý Fanal a viditelnost je rázem jen na pár metrů.

V jiné části ostrova by vám to možná vadilo, ale ve Fanalu si budete užívat nevšední scenérie, které vytvoří bizarní stromy v kombinaci s proplouvající mlhou mezi kmeny a větvemi. Lovci nevšedních snímků přírody právě na tohle počasí čekají a vznikají tak neuvěřitelné fotografie na kterých stromy vypadají jako tančící bytosti z pravěku. Pokud to zažijete na vlastní oči můžete mít dojem, že vavřínové stromy jako by „ožily“.

Do Fanalu se dostanete po asfaltové cestě ER 209 která vede z údolí Ribeira da Janela, pokud ovšem pojede z jiné části ostrova musíte se dostat na náhorní plošinu na cestu ER 105 a z té poté odbočíte směrem na Ribeiru da Janelu. U Fanalu narazíte na jedno větší parkoviště odkud většina turistů, kteří sem míří, začínají svou prohlídku vavřínového háje a jedno menší v blízkosti Lagoa do Fanal odkud se dostanete do vavřínového háje z druhé strany.

Na zelené louce, kde jsou vavřínoví stařešinové roztroušení, potkáte i stádo volně pasoucích se krav. Nemusíte se obávat na turisty jsou „zvyklé“, ale i tak je lépe se od nich držet v bezpečné vzdálenosti. Díky pasoucímu se dobytku si zde můžete také „nachytat“ množství klíšťat, hlavně v případě, že si budete užívat v trávě celodenní piknik nebo odpočinek. Tak jako u nás je to především v těch teplejších měsících, ale když je tráva ještě vyšší a zelená. Není od věci raději před návštěvou použít repelent.

Pokud patříte mezi ty, jenž rádi čerpají energii ze stromů, tak jako já, je zapotřebí se k těmto „velikánům“ chovat s úctou a jemností, odvděčí se vám svou energií a také zachováte tohle mystické místo v určité nedotknutelnosti. Přežili zde několik stovek let, byli ohýbáni silnými nárazovými větry, bičovány krupobitím a pevně doufám, že člověk jejich krásu, sílu a majestátnost nezničí. Podpisy do kmenů a vyznání „lásky“, tuny odpadků nebo toaletních papírů, určitě nezanechá žádný rozumný člověk, který má úctu k přírodě.

Pokud tohle úžasné místo navštívíte přeji vám ať vám vyjde nejen počasí, které si přejete, ale hlavně ať se vám podaří načerpat nevšední energetický náboj, který si může odnést každý vnímavý člověk, jenž ve Fanalu otevře své srdce.

Jestli se rozhodnete zdolat jednu ze tří tras, které vedou od pobřeží do Fanalu můžete se inspirovat mojí trasou z Riberia Funda. Pokud zvládnete tohle velké převýšení budete mít pocit vítězství sami nad sebou a po trase také zažijete cestu do pravěku díky flóře, která vás bude celým trekem doprovázet. Můžete si také odnést v baťůžku trofej v podobě pár listů z mladého vavřínu, po cestě jich potkáte spoustu. V příštím článku se dočtete, jak si vyrobit léčivý olej z bobkového listu, který je skvělý na artritidu, bolest kloubů a svalů které možná pocítíte po náročném výšlapu.

Olá Maja

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Translate »
Přejít nahoru