Pokud jste je ještě neochutnali, určitě jste o nich slyšeli. Při surfování na internetu zjistíte, že neexistuje snad jediný problém, na který by nenašly řešení. Ačkoliv jsem v jádru skeptická ke všem moderním „superfoods“, tato drobná šedočerná semínka rozhodně patří do vaší spíže.
Salvia hispanica, známá jako chia semínko, pochází ze Střední Ameriky, odkud začala dobývat svět. V jazyce Májů znamená slovo „chian“ v překladu „síla“ a důvod je jednoduchý – už ve starších dobách ho indiáni využívali jako prostředek k doplnění sil při dlouhém běhu nebo v bitvě.
Mezi nejznámější benefity patří vysoké množství prospěšných omega-3 mastných kyselin, antioxidantů, proteinů, vlákniny, vitamínů, vápníku, hořčíku, železa, zinku a nespočet dalších. Doporučuje se při snižování váhy nebo doplnění energie při vytrvalostních sportech. Díky vysokému podílu vlákniny pomáhají upravit zažívání, a pokud chcete zpomalit známky stárnutí, vybavte se pořádně.
No, tohle víme téměř všichni, protože prohlížet si pravidelně internet, aniž byste na informaci o chia semínku nenarazili, je téměř nemožné.
Takže teď víme, proč ho jíst. Otázka však zní: Jak ho jíst?
- Pro lidi vyhýbající se vejcím je tohle semínko poklad, jelikož plně nahradí vejce (dobře, volské oko z něj neuděláte). Stačí použít lžíci rozemletého chia, které necháte nabobtnat ve třech lžících vody a můžete vesele péct.
- Schopnost absorbovat tekutinu se využívá pro přípravu pudingů v rámci syrové i veganské stravy. Taková pochoutka je skvělá svačina, kterou osobně miluji, a vytvoříte si ji během pár minut. Pokud ji ovšem chcete skladovat, raději nechte semínka nabobtnat přímo v pudingu, aniž byste je mixovali (dochází tím ke ztrátě prospěšných látek v potravině). Jestli jej chcete jíst ihned, využijte tyčový mixér nebo blender. Můžete se inspirovat i tímto receptem na přípravu jednoduchého pudingu:
Ostružinový chia puding
Ingredience (na 2 porce):
¼ hrnku chia semínek
150 ml jablečného moštu
2 střední banány
¾ hrnku ostružin
2 lžíce strouhaného kokosu
Postup:
Chia semínka nechte 15 minut nabobtnat v jablečném moštu. V blenderu (nebo tyčovém mixéru) rozmixujte kokos s ostružinami a banány, popřípadě doslaďte rostlinným sirupem. Já ráda používám zmražené ovoce z léta, pokud není sezóna dobrého čerstvého – puding je tak příjemně vychlazený, ale ne ledový. Rozmixovanou směs nalijte k semínkům a promíchejte. Ozdobte například pistáciemi a ostružinami.
Druhá možnost je nechat semínka nabobtnat přímo v blenderu a pak všechny suroviny rozmixovat na hladkou kaši. V takovém případě však ihned konzumujte.
- Použijte semínka do slaného pečiva – do domácího chleba, tyčinek, krekrů a dalších přelahodností. Jako nápad můžete využít tento recept na jednoduché krekry:
Chia krekry
Ingredience:
¼ hrnku chia semínek
40 g hladké celozrnné špaldové mouky
80 g slunečnicových semínek
3 lžíce olivového oleje
1 šálek vody
2 stroužky nastrouhaného česneku
Koření – například 2 lžičky uzené papriky, lžička drceného kmínu, pepř, tymián
½ lžičky soli
Postup:
Semínka nechte ve vodě alespoň čtvrt hodiny nabobtnat a pak je metličkou dobře promíchejte s ostatními ingrediencemi. Směs nalijte na plech vyložený pečicím papírem a stěrkou rozetřete na co nejtenčí vrstvu. Dejte do trouby a pečte při 160°C asi 40 minut.
V polovině pečení plech vyjměte a nožem nakrájejte na požadované tvary, po upečení by se vám totiž krekry špatně krájely a drolily by se.
- Určitě jej využijte jako ozdobu do salátů nebo obilných kaší
- Pokud jste si oblíbili ovocné smoothies, přidejte lžíci do své porce. Budete se cítit déle sytí, aniž by semínko jakkoliv pozměnilo chuť smoothie.
Kde ho koupit?
Téměř všude. Od supermarketu po internet. Pokud ovšem chcete opravdu kvalitní chia semínko, dobře si prohlédněte obsah sáčku, který berete do ruky. Semínko samotné může mít nejrůznější odstíny od šedočerné po šedobílou, ale vždy by mělo být lesklé a pevné jako malé korálky.
Pokud chcete chia v BIO kvalitě, zamiřte do nejbližšího obchodu se zdravou výživou. Položka je to sice cenově nákladná, ale rozhodně se vyplatí.
Kromě samotných semínek už seženete i chia olej, chia mouku a nespočet dalších produktů, do kterých se přidávají – od pečiva do müsli tyčinky.
Autor: Kačka Špačková