Prejt z červené řepy a zelí z dýně

Svátek Halloween se k nám blíží mílovými kroky a já vám ukážu, že dýni nemusíte použít jenom ke dlabání strašidel, ale i na vaření a taky, že nemusí téct krev zrovna proudem, abyste si uvařili chutný prejt, přestože k samotnému strašidelnému svátku, by se krveprolití hodilo víc. Jak by vás samotný název receptu mohl navádět, nebude jídlo těžce stravitelné.
Recept se nejen hodí k svátku Halloween, ale i k podzimnímu času, kdy většinu ingrediencí máte na dosah ruky a cenově za hubičku.
Pokud máte rádi jelitový prejt, zelí a knedlík, tak vás moje odlehčená forma pokrmu možná příjemně překvapí. Rozhodně je zdravější a lehčeji stravitelná. Možná si budete říkat, že vám nebude chutnat. V tom případě byste ji mohli alespoň vyzkoušet a vaše chuťové buňky už vám prozradí, jestli to stálo zato 🙂 .
Recept na prejt z červené řepy, dýňové zelí a brambory pro cca 4 osoby:
Nebudu vás nutit pracně odvažovat každou surovinu, pěkně si odpočítáte jen kusy.

Velikost potravin uvidíte ve videu…

Řepový prejt:
Červená řepa středně velká 4 ks
Cibule středně velká 2 ks
Česnek velké stroužky 4 – 6 ks
Hrst čerstvé majoránky nasekat nadrobno (pokud nemáte čerstvou tak 2 lžičky sušené)
Špetku pepře
Lžičku soli
Lžíci slunečnicového oleje
Bulgur nebo pohanku ½ hrnku (velikost hrnku cca 2,5 dcl)
Kroupy jsem záměrně nahradila bulgurem, protože je jeho příprava rychlejší. Nebo pohankou pro ty z vás, kteří máte alergii na lepek.
Cibuli nakrájíte nadrobno a usmažíte do zlatova na oleji, přihodíte červenou řepu, kterou si oloupete a nastrouháte na hrubém struhadle, osolíte, opepříte a dusíte 10 – 15 minut. Já osobně mám raději ne příliš měkkou.

Bulgur nebo pohanku si uvaříte podle návodu a smícháte s podušenou směsí z červené řepy a cibule. Úplně na závěr přidáte prolisovaný česnek a čerstvou majoránku. Můžete ještě nechat minutku podusit, ale já mám raději, když má česnek pořádný říz a majoránka nádhernou vůni. Pokrm tedy odstavím z vařiče dřív, než tyto poslední dvě ingredience přidám.

Zelí z dýně Hokkaido:
Dýně velikosti asi házenkářského míče nebo chcete-li 1,5 – 2 kg
Cibule středně velká 3 ks
Sůl 1 lžičku
Javorový sirup 2 – 3 lžíce
Šťáva z 1 citronu
Slunečnicový olej 1 lžíce
Dýni zbavíte jader a slupky. Rozdělíme na 4 díly a z toho ¾ nakrájíme na asi centimetrové kostky a ¼ nastrouháme na hrubém struhadle. Kostky nám při dušení budou držet pohromadě, kdežto nastrouhaná část se rozvaří a přirozeně nám zahustí zelí bez toho, abychom museli přidávat mouku. Cibuli nakrájíme nadrobno a osmahneme na oleji tak aby jen zesklovatěla.

Přidáme nakrájenou a nastrouhanou dýni, sůl a dusíme tak dlouho, až budete mít kostky dýně poloměkké. Nesmí být rozpadlé. Je to celkem rychlovka, tak 10 – 15 minut tomu věnujte pozornost, abyste pak místo zelí neměli dýňovou omáčku. Pak už jen odstavíte, osladíte, okyselíte a pár minut pod pokličkou necháte odležet, aby se sladkokyselá chuť pěkně propojila.

Pokud se vám chuť nebude zdát příliš výrazná, můžete buď přisladit, nebo naopak přikyselit, dle vašeho gusta. Někdy stačí jen lehce přisolit a sladkokyselá chuť krásně vystoupí.
Jako přílohu můžete samozřejmě použít i knedlík pokud ho máte rádi, ale já doporučuji brambory na páře nebo vařené. Pro 4 osoby vám postačí 8 – 10 kusů středně velkých brambor

.
Přeji vám dobrou chuť a krásně prožité podzimní dny 🙂

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Translate »
Přejít nahoru