Linecké těsto je základem pro oblíbené vánoční cukroví, ale i pro koláče či košíčky. Ráda bych vám předala tento jednoduchý recept využívající celozrnnou mouku a třtinový cukr jako náhražku tradičních surovin.
Zároveň bych ráda pomohla i těm nejméně zkušeným pekařům a proto jsem vytvořila názorný návod krok za krokem, abyste spolehlivě zvládli takovou na pohled banální věc, jako je linecké těsto. Ve většině kuchařek nebo internetových receptů se totiž jaksi počítá, že čtenář automaticky chápe, co to znamená „smíchejte“, „vytvarujte“ nebo „rozmixujte“.
Díky častému povídání s lidmi o pečení jsem si uvědomila, jak obtížné je pro některé zorientovat se v základních pekařských postupech, pokud je nemají odkoukané od rodičů nebo prarodičů. Často pak dochází k momentu „Aha!“, když popíšu něco, co mi připadá naprosto samozřejmé. Ovšem ne každý se u plotny motá od doby, co dokázal stát na vlastních nohou a to co je pro jednu mladou hospodyňku banální, je pro druhou zapeklitý úkol, který zvládne s vynaložením zbytečně promarněného času metodou pokus-omyl.
Tolik k vysvětlení, proč fotím i stírání těsta z metličky. Ti zkušenější nechť si přečtou soupis surovin a potlačí vědoucí smích kvůli doslovnému vysvětlování, jak si poradit s mixérem. A omlouvám se těm, kteří si myslí, že z nich dělám blbce – vážně to není mým záměrem…
Ingredience:
210 g hladké celozrnné špaldové mouky
210 g hladké bílé špaldové mouky
280 g másla
140 g jemně mletého třtinového cukru (postup ZDE)
¼ lžičky prášku Bourbon vanilky (lze použít i vanilkový cukr)
Kůra z ½ BIO citronu
2 žloutky
Špetka soli
Postup:
Máslo nakrájejte na kousky a dejte ho do mísy a nechte ho aspoň 15 minut povolit na teple. Zároveň vytáhněte z lednice dvě vejce a nechte je také trochu zahřát. Pokud do rozmixovaného másla přidáváte další tekuté suroviny, je dobré, aby měly obě složky přibližně stejnou teplotu, jinak by se vám mohlo máslo srazit a to se ne vždy dá spravit.
Do mísy s máslem přisypte třtinový cukr.
Citron umyjte teplou vodou a utěrkou ho vysušte. Poté kůru nastrouhejte na jemném struhadle. Soli stačí opravdu jen špetka, která se vám vejde mezi prsty. Co se týče prášku z Bourbon vanilky, je k dostání ve většině obchodů se zdravou výživou (dobrý je od značky Sonnentor nebo Bio nebio) a naleznete jej také na internetu.
Pokud takové suroviny doma nemáte a ani je neplánujete kupovat, zaměňte lžíci třtinového cukru za cukr vanilkový, který koupíte v každém supermarketu. Chuťový rozdíl je ovšem velmi znatelný.
Jakmile je máslo změklé, vyšlehejte ho metličkou v kuchyňském robotu nebo ručním mixérem do pěny, což trvá asi 2 – 5 minut. Začněte pomalými otáčkami, aby vám kus másla nevyletěl ven, poté zvyšte rychlost na maximum a takto nechte prošlehávat celou dobu.
Asi v polovině procesu mixér vypněte a stěrkou setřete všechny stěny. Setřete i máslovou pěnu z metličky – sami uvidíte, kolik se tam schovalo nerozmixovaného másla. Nyní znovu promixujte.
Jakmile získala pěna světlý odstín a je nadýchaná, vypněte mixér a vyklepněte dovnitř dva žloutky. Bílky dejte do nádobky a nechte si je v lednici, určitě je využijete na další pečení nebo vaření. Nyní asi minutu dobře prošlehejte.
Někteří zkušenější pekaři se možná diví, proč linecké těsto šlehám. Tento trik jsem se naučila, když jsem se vrátila ze Skotska s receptem na máslové sušenky Shortbread, které jsou lineckému podobné. Díky našlehání je linecké těsto křehčí, než když se vypracovává pouhým prohnětením všech surovin rukama, zvlášť když část mouky nahrazujete moukou celozrnnou, která má zlozvyk udělat těsto tužším.
Až nyní nastává chvíle na ruční práci. Všechnu pěnu z metličky setřete a dejte ji do mísy se zbytkem lineckého základu. Přisypte mouku a rukama vše spojte do kompaktního těsta. Přitom si dávejte pozor na zbytky máslové pěny, které mají ve zvyku ulpívat na stěnách mísy, zajeďte tudíž prsty až na okraj.
Linecké těsto nechte alespoň hodinu odležet, můžete však i přes noc. Obvyklá teplota pečení je 180 °C a doba se odvíjí od tloušťky těsta, případné náplně a podobně. Pokud pečete linecké cukroví, vyndejte ho z trouby hned, jakmile začne zlátnout, obvykle totiž na plechu ještě trochu dojde, zvlášť pokud ho vyválíte do tenké vrstvy.
Jestli máte další dotazy ohledně základních pekařských postupů, nebojte se na nás obrátit na našem mailu maja@nacestepoznani.cz nebo přes facebookovou stránku Vaření ze zdravé restaurace. Rády pro vás „spácháme“ další návodný článek. Buďte si jistí, že stejný problém řeší stovky dalších, jen se bojí zeptat.
Autor: Kačka Špačková