Těsto na pizzu nemusí být jen vrstva bílé mouky. Vytvořit se dá i z jiných, zdravějších a bezlepkových ingrediencí, aniž by tím utrpěla chuť.
Při dietě nebo v případě, že chcete zvýšit příjem bílkovin, určitě oceníte recept, který jsme publikovaly již dříve – a sice těsto na pizzu z fazolí.
Polenta je v současnosti čím dál populárnější a někteří z vás s ní již určitě experimentovali. Jedná se o kukuřičnou kaši, která pochází ze zemí jižní Evropy a najdete ji tak pod různými jmény. Nejčastěji se s ní setkáte v souvislosti s italskou kuchyní, kde se zpracovává na sladký i slaný způsob, jako příloha nebo součást hlavního jídla.
Jelikož se skládá pouze z kukuřice, je zcela bezlepková a tak vhodná jak pro celiaky, tak pro osoby vyhýbající se nadměrné konzumaci lepku. Obsahuje velké množství vitamínů a minerálů a zajímavě obohatí váš jídelníček. Oblibu si najde i u lidí, kteří nenachází velké potěšení v experimentování s novými chutěmi – její chuť je jemná, avšak nikoliv mdlá.
Polentu můžete koupit i v instantní podobě – v takovém případě počítejte s kratší dobou vaření.
Jako míru k odměřování ingrediencí používám běžný 2,5dcl hrnek.
Ingredience (na 1 větší pizzu):
Na těsto:
1 hrnek polenty
3 hrnky vody (část někdy nahrazuji ovesným mlékem nebo použiji zeleninový vývar místo bujónu)
½ kostky zeleninového bujónu
½ lžíce soli
Trocha pepře
Na náplň:
200 g domácího kečupu nebo plechovky krájených rajčat – popřípadě domácí rajčatové omáčky na pizzu
100 g bílého tofu nastrouhaného nahrubo
2 hrsti krájených žampionů nebo jiných hub
½ malé dýně nastrouhané nahrubo
2 hrsti oliv a kaparů
1 – 2 malé červené cibule nakrájené na tenká kolečka
4 stroužky česneku
6 lžic olivového oleje
1 – 2 hrsti zeleného hrášku
½ hrsti jemně nakrájené čerstvé bazalky (lže přidat tymián nebo směs koření na pizzu)
8 – 10 cherry rajčat nakrájených na čtvrtiny
Postup:
Vodu s rozmíchaným bujónem, solí a pepřem přiveďte k varu. Pomalu přisypávejte polentu a celou dobu prošlehávejte směs metličkou, aby se vám nevytvořily hrudky. V té chvíli stáhněte plamen a dál míchejte asi 10 – 15 minut (podle typu použité polenty), dokud se nezačne odlepovat od stěn. Ochutnejte, zda je směs dostatečně slaná – měla by být slanější, protože po upečení bude slaná chuť mírnější, stejně jako když děláte bramborové těsto.
Na plech s pečicím papírem dejte ještě teplou směs. Z toho množství můžete vytvořit dvě menší kruhové pizzy nebo celý obdélníkový plech.
Pomocí namočených rukou nebo namočené lžíce celou směs rovnoměrně rozetřete. Dělejte vrstvu raději o něco vyšší než tenčí, aby se vám nevytvořily díry. Jakmile jste hotovi, dejte pizzu asi na 30 minut odležet do chladu nebo alespoň při pokojové teplotě.
Troubu rozehřejte na 220 °C a vložte do ní těsto na pizzu. Pečte asi 25 minut. Pokud chcete dosáhnout „křupavějšího“ výsledku, asi v polovině pečení pizzu otočte vzhůru nohama a dopečte.
Zatím si z olivového oleje a protlačeného česneku vytvořte směs. Stejně tak si v míse smíchejte všechny ostatní suroviny mimo rajčatové omáčky.
Pizzu potřete směsí oleje a česneku. Poté ji pomažte rajčatovou omáčkou – pokud ji zrovna nemám v zásobě, raději používám krájená rajčata než neochucený rajčatový protlak, ale je to jen otázka mé chuti.
Nyní posypte pizzu všemi zbylými ingrediencemi a dejte zapéct. Náplň si můžete vytvořit vlastní podle své chuti.
Pizzu dejte zpět do trouby na stejnou teplotu a pečte, dokud náplň nezezlátne.
Polentová pizza je vynikající i za studena.
Autor: Kateřina Špačková