Poslední slunečné podzimní dny přímo vybízejí k výletům do přírody. Vůně vlhké lesní půdy, zvuk ševelícího barevného listí a pohled na vlnící se kopce chystající se k zimnímu spánku – to vše nás táhne ven rozloučit se s teplem, než nás mráz vyžene ke kamnům.
Ať už pěšky nebo na kole, vždy je dobré mít po ruce nějakou dobrou zdravou svačinu, která zasytí a dodá tělu energii. Místo oplatků si zkuste tentokrát zabalit něco z vlastní kuchyně. Tyto tyčinky jsou jednoduché na přípravu, dají se dlouho skladovat ve spíži a nabízí celou škálu možností k experimentování. Jakmile je jednou vyzkoušíte, určitě vás napadne, čím je příště obohatit, aby vyhovovaly přesně vašim chutím.
Tento recept je postavený na principech raw kuchyně, oblíbeného moderního stravovacího stylu, který pracuje s rostlinnými ingrediencemi, které neprošly tepelnou úpravou vyšší než 39 – 42°C. Ať už je tento styl pevnou součástí vašeho života nebo byste rádi vyzkoušeli něco nového a dobrého, náš návod vás provede základem přípravy domácích müsli tyčinek, abyste mohli příště popustit uzdu své fantazie a vyrábět domácí dobroty, které vám budou chutnat na cestách i doma, když budete hledat něco sladkého a dobrého.
Skladujte v suchu, chladu a co nejdále od ostatních členů rodiny!
Ingredience:
2 hrnky sušeného ovoce (datle, rozinky, švestky…)
1 hrnek ořechů
½ hrnku semínek (slunečnice, dýně, chia semínko…)
Postup:
Všechno, co budete potřebovat, jsou tři obyčejné misky, trouba a mixér (tyčový, na smoothie a podobně).
Do první misky nasypte sušené ovoce (pro první testovací pokus doporučuji použít datle), do druhé všechny ořechy a do třetí semínka. Do každé nalijte dvojnásobné množství vody a nechte vše nasáknout ideálně do druhého dne. Namočené ovoce je základním pojivem pro výrobu tyčinek, máčení ořechů a semínek vychází ze zásad raw stravování a slouží k probuzení živých enzymů v sušených ořeších, semenech a obilovinách.
Jakmile je ovoce změklé, slijte z něj vodu a rukama vymačkejte přebytečnou tekutinu. Čím více tekutiny se vám podaří zbavit, tím kratší bude doba sušení. Totéž udělejte s ořechy a semínky, které po scezení vysypte na suchou utěrku a trochu je v ní promněte, aby se lehce vysušily.
Namočené ovoce dejte do mixéru a rozmixujte na co nejhladší kaši, kterou následně vylijte do mísy. Přidejte osušené nahrubo nakrájené ořechy a všechna semínka. Lžící dobře promíchejte, aby byla hmota celistvá.
Připravte si plech s pečicím papírem, na který navrstvíte směs do výšky přibližně jednoho centimetru a rovnoměrně uhlaďte. Pokud máte doma sušičku, můžete použít ji, pokud ji nemáte, stačí vám horkovzdušná trouba s nastavitelnou teplotou. Podle zásad raw kuchyně by teplota neměla přesáhnout 42°C, pokud vám však jde o klasické sušení, doporučuji nepřekročit 80°C. Doba sušení závisí na vámi zvolené teplotě, na konkrétním přístroji i na výšce hmoty, takže se bude pohybovat někde mezi 4-8 hodinami.
V průběhu se zkusmo dotkněte střední části povrchu směsi, a jakmile se vám přestane lepit na prsty a bude klást pod prsty odpor, plech vyndejte a nakrájejte do tvaru müsli tyčinek.
Tip!
Jakmile jste zvládli základní verzi přípravy, můžete se pustit do experimentování. Hrajte si s kořením (skořice, zázvor, badyán…), druhy ořechů a semínek, nebo nahraďte semínka jinými sušenými plody, jako jsou brusinky, goji, moruše a podobně. Jako základ můžete nahradit datle jiným ovocem, například rozinkami, švestkami, fíky nebo jejich kombinacemi. Osobně se mi osvědčily tyto varianty:
- Fíky, datle, mandle, skořice
- Švestky, mandle, vlašské ořechy, mák
- Meruňky, kešu ořechy
- Fíky, kokos, přisypat celé brusinky
- Rozinky, dýňová semínka, zelený pepř
autor: Kačka Špačková