Kakaová roláda s kokosovou šlehačkou a malinami – bez lepku a laktózy

Jako dítě jsem milovala máminu roládu „Vánek“ – lehký kakaový korpus plný sladké šlehačky s ovocem. Když ale člověk začne trochu uvažovat nad svým jídlem, některé ingredience pomalu vyřazuje či nahrazuje a tak se u nás původní recept ve svém originálním znění přestal dělat. Pokud jste místo klasické šlehačky někdy použili kokosovou, tedy krémovou část z kokosového mléka, asi chápete, proč se k ní ani kvůli chuti v této verzi rolády nevracím.

Navíc se čím dál častěji setkávám s lidmi s alergií nebo citlivostí na mléko či lepek a tak nejspíš některé z vás potěším, jelikož je tento recept zcela bez lepku a laktózy. Jako sladidlo používám pouze rostlinný sirup. Volba jeho druhu je zcela na vás. Z vlastní zkušenosti bych však doporučila použít na kakaový korpus datlový a na krém agávový, rýžový nebo světlý druh medu. Datlový sirup mi příjemně podtrhuje chuť kakaa, a co se týče krému, tam volím druh sladidla čistě kvůli zachování světlé barvy, aby vznikl kontrast těsta, krému a ovoce.

V neposlední řadě je tento dezert velmi lehký, téměř až „dietní“. Můžete si tak zpříjemnit svůj den, aniž byste se po druhém soustu cítili těžce a mátožně. Pokud ovšem máte rádi opravdu sladší dezerty, přidejte do těsta i náplně po třech lžících jemně mletého třtinového cukru. Tento předpis je totiž sladký jen lehce a dává vyniknout chutím jednotlivých ingrediencí.

Ingredience (na 1 roládu):

Na těsto:

4 žloutky

6 bílků

50 g holandského kakaa

20 g bramborového škrobu

3 lžíce datlového sirupu (nebo jiného rostlinného sirupu)

Špetka soli

Na náplň:

2 plechovky kokosového mléka o objemu 400 ml (s obsahem kokosu/kokosového extraktu minimálně 70%)

4 lžíce světlého rostlinného sirupu (např. agávový, rýžový, atd.) – pro zachování světlé barvy krému

Špetka prášku Bourbon vanilky a nastrouhané citronové kůry (nemusí být)

Asi dvě hrsti malin nebo jiného čerstvého ovoce

Postup:

Nejdříve vyšlehejte bílky se solí do pěny. Metličkou promíchejte žloutky s datlovým sirupem a směs nalijte přes bílky spolu se zbytkem ingrediencí. Kakao a škrob je lépe předem prosít, aby vám v těstě nevznikly hrudky.

Stěrkou opatrně spojte všechny ingredience na jednolité, nadýchané těsto.

To nalijte na plech vyložený pečicím papírem a rozetřete v nízké vrstvě do tvaru obdélníku. Dejte péct na 220 °C asi na 10 – 15 minut.

Hotové těsto ještě horké srolujte i s pečicím papírem, jako byste motali hotovou roládu. Přikryjte utěrkou a nechte zcela vychladnout.

Kokosové mléko dejte o den dříve do lednice, aby ztuhlo. Když ho nyní otevřete, nahoře zůstane vysrážená tuhá bílá část, kterou vyberte a dejte do misky. Oba kokosové krémy smíchejte s rostlinným sirupem, vanilkou a kůrou.

Vychladlé těsto rozmotejte a sejměte z něj pečicí papír. Nevyhazuji ho, dál ho používám při motání rolády.

Na těsto rozetřete kokosový krém. Neroztírám ho až do krajů s výjimkou jedné delší strany, od níž bude později rolovat směrem ven – je to střed budoucí rolády, kde obvykle bývá více náplně. Když teď budete dávat ovoce na krém, právě sem doprostřed ho můžete dát více, aniž byste se museli bát, že by vám vypadlo nebo vyteklo ven (pokud používáte rozmražené).

Jakmile pokladete ovoce, roládu zamotejte a dejte do chladu. Vydržte alespoň 3 hodiny, aby zatuhla, ovšem ideální je připravit ji den předem, aby se všechny složky propojily.

U kokosového krému by se vám mohlo stát, že při jeho rozetření na roládu bude tekutější, než byste si přáli, a hrozilo by, že při motání by velmi jednoduše vytékal ven. V takovém případě nechte potřený obdélník těsta ještě bez ovoce chvíli zatuhnout v lednici, než budete dál pokračovat.

 

Autor: Kateřina Špačková

Uložit

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Translate »
Přejít nahoru