Znáte klasický cizrnový hummus? Je to skvělá hutná pochoutka, ať už s pečivem nebo se zeleninou. Její hlavní surovinou je právě cizrna, kterou už můžeme zcela běžně koupit v každém obchodě, přitom ale nemusíme jít zeměpisně tak daleko, abychom nalezli téměř totožnou náhražku – tedy náš žlutý hrách.
Tento recept je variací na klasický cizrnový hummus s drobnými obměnami. Tento způsob mi ovšem vyhovuje víc, hlavně kvůli výsledné chuti, která je plnější a lahodnější.
Do receptu můžete přidat sezamovou pastu tahini, která je nedílnou součástí hummusu, mně osobně však v tomto receptu nechybí.
Ingredience:
200 g žlutého půleného hrachu (suchého)
1 větší bílá cibule
1 velká mrkev
6 lžic olivového oleje
2 – 3 stroužky česneku
1 kostka zeleninového bujonu
½ l vody
½ lžičky drceného římského kmínu
½ lžičky sušeného tymiánu
¼ lžičky sušené mleté kurkumy
½ lžičky soli
Špetka pepře
Šťáva z ¼ citronu
Hrst nakrájených černých oliv (nemusí být)
Postup:
Hrách přes noc namočte a druhý den ho uvařte doměkka.
Cibuli nakrájejte najemno a v hrnci na olivovém oleji ji nechte zesklovatět. Přidejte nahrubo nastrouhanou mrkev a pět minut orestujte. Během této doby můžete přidat další olivový olej, aby i výsledná pomazánka byla krémovější, není to však nutné.
Přidejte uvařený hrách, podlijte půl litrem vody a rozdrobte do ní bujón. Pokud máte doma zeleninový vývar, můžete bujón vynechat a použít místo vody jej. Toto množství vody vám bude postačovat k tomu, aby se hrách rozvařil, ke konci vaření však budete muset stát u plotny a častěji míchat, jelikož se vám bude hrách přichytávat. Já obvykle ještě ¼ litru vody přiliju a jdu se věnovat něčemu jinému. Občas směs promíchám a asi za dvacet minut bude hotovo.
Ke konci vaření přidám koření, sůl, nastrouhaný česnek a zakápnu citronem. Celý hummus pak rozmixujte v tyčovém mixéru nebo pomocí ponorného přímo v hrnci. Nechte jej vychladnout a podle potřeby dochuťte.
Do vychladlého hummusu ještě ráda přidávám nakrájené černé olivy, a to kvůli chuti i vzhledu. Pokud je rádi nemáte, můžete je vynechat. Mnohem raději mám ty prodávané vcelku s peckou, které okrájím, jsou totiž mnohem měkčí a chutnají lépe.
Hummus můžete podávat v misce zakápnutý trochou olivového oleje a přidat opečené chlebové placky, pita chléb nebo na proužky nakrájenou zeleninu, popřípadě ho můžete využít jako každou jinou pomazánku s pečivem.
Autor: Katka Špačková