Baba Ganoush

Hummus známe snad všichni. Především se jedná o cizrnový základ, trochu soli, pepře, citronové šťávy a česneku, ale tím magickým zaklínadlem je tahini pasta – tedy sezamové semínko, které je pomleto tak jemně, že se z něj uvolní olej a vytvoří tak krém, který se dá použít jak ve slané tak ve sladké kuchyni.

S výkonným mixérem si takovou pastu vytvoříte sami doma. Stačí nasypat dostatečné množství semínka (ať už v základním stavu nebo předem lehce nasucho opražené) a dostatečně dlouho mixovat. Slabšímu přístroji můžete pomoci přidáním trochy rostlinného oleje a na závěr vše dobře uzavřete do skleničky. Doporučuji vše rychle zkonzumovat. Není příliš obvyklé, že by se na povrchu objevila plíseň nebo jiné viditelné známky zkažení, mnohem pravděpodobněji se však začne vtírat lehce nahořklá chuť, která se bude s delší dobou uskladnění zintenzivňovat.

Dnes již běžně koupíte tahini pastu v několika variantách v supermarketu, drogerii, obchodě se zdravou výživou nebo asijskými potravinami. Cena není nikterak závratná, protože ji budete nejspíš používat pouze v množství několika lžic.

Baba Ganoush je takový hummus s lilku – tedy místo cizrny použijete pečený nebo restovaný lilek. Právě v těchto dvou variantách jej obvykle připravuji. Buď použiju lilek pečený vcelku v troubě, nebo jej nechám vypotit a orestuji na troše olivového oleje (získá tím mírně „přismahlý šmrnc“ a plnější chuť).

Podávat jej můžete podobně jako hummus – tedy jako dip, pomazánku nebo základ do dalších jídel (omáček, burgerů, karbanátků, na zahuštění, atd.).

Ingredience:

1 střední lilek (za syrova přibližně 350 g)

3 – 4 lžíce světlé tahini pasty

3 stroužky česneku

Šťáva z ½ citronu

1 lžička římského kmínu

Pár lžic olivového oleje

Sůl a pepř na dochucení

Postup:

Pokud se rozhodnete pro pečenou variantu, celý lilek omyjte, osušte a několikrát po obvodu propíchněte vidličkou. Pak jej zabalte do alobalu a pečte při 200 °C asi 35 – 45 minut. Lilky, které jsou spíš podlouhlé a tenčí stačí péct kratší dobu, ovšem ty buclaté, které jsou hodně do kulata, musíte péct déle. Pak je vytáhněte a nechte vychladnout.

Pokud chcete restovat, nakrájejte lilek na tenčí kolečka nebo proužky (asi 1 cm v průměru), posypte je solí a nechte půl hodiny odležet, aby pustily vodu. Tu pak suchou utěrkou setřete, dejte lilky na pánev s oleje a na středním plameni restujte asi 20 minut.

Možná se vám při úvodním pokusu stalo, že jste dali lilek do trouby, pekli a pekli a pak při rozkrojení za studena jste zjistili, že je uvnitř ještě nedodělaný. V tom případě syrové části nakrájejte a ještě pár minut orestujte. Brzy ale zjistíte, kolik času vaše trouba na takovýto úkon potřebuje a lilek vytáhnete ven tak akorát.

Jakmile je lilek upečen a vychladnul, lehce z něj stáhněte fialovou slupku a seřízněte stopku.

Vložte ho do mixéru spolu s ostatními ingrediencemi a rozmixujte na krémový dip – konzistenci můžete upravit množstvím přidaného oleje.

Dochuťte a máte hotovo.

Autor: Kateřina Špačková

Uložit

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Translate »
Přejít nahoru