Čokoládový krém na dorty a cukroví ve zdravější a plně rostlinné verzi

Když jsem jako malá začínala s první sladkou pekařinou, vyráběla jsme krémy standardním způsobem většiny domácností – do másla jsem zašlehala cukr, pak kakao, rozpuštěnou čokoládu nebo čokoládovou „jíšku“. Nepopírám, že mi to tehdy chutnalo a navíc jsem ani jinou variantu neznala. Ale všichni asi víme, jak se po takových krémových dobrotách cítíme těžce.

Jakmile jsem začala přemýšlet o zdravějších a ideálně i rostlinných variantách krémů, pracovala jsem se základem z rozvařených obilnin, nejčastěji jáhel. Proti takovému krému nemám nic, ale klasické všežravce tím jistě nepotěšíte. Navíc díky obilnému základu na vzduchu rychle okorává a to už pak není příjemné ani pro ty, kterým tahle nezvyklá konzistence nevadí.

Změna nastala v době, kdy se k nám začaly ve velkém dostávat zahraniční kuchařky a začala jsem pátrat na anglicky psaných webových stránkách o zdravém stravování. Nadchl mě nápad využívat jako základ krému rostlinné mléko nebo smetanu navíc se snadným postupem – zahřej rostlinné mléko nebo smetanu, nalámej čokoládu a vmíchej cukr.

Postupně jsem začala čím dál víc odbourávat klasický cukr i sladidla a zůstala pouze u kokosového krému a čokolády. Čokoláda má v sobě dostatek sladké chuti, aby byl krém příjemný a nikoliv přeslazený. Nehledě na to, že krémy využíváme ke spojování těst nebo cukroví, které už samo o sobě nějaký ten cukr má. Takže šlo jen o to upravit si poměr k obrazu svému.

Základem tohoto krému je kvalitní hořká čokoláda, tedy alespoň 50%. Čokoholici nechť se vyřádí s vysokoprocentní čokoládou, což opravdu doporučuji vyzkoušet, ačkoliv chuť bude méně sladká a více kakaová. Kvalitní čokoláda je přirozeně čistě rostlinná. Na složení byste neměli najít nic víc než kakaovou hmotu, kakaové máslo, cukr a lecitin. Naštěstí už takovou najdete v každém supermarketu.

Připravit tento krém je velmi jednoduché. Jediné, co bude vyžadovat váš čas, je doba na chlazení. Jeho přípravu vám popíšu krok za krokem, aby si s ním dokázal poradit i naprostý začátečník.

Ingredience:

210 g kokosového mléka

270 g tmavé čokolády

Plechovku kokosového mléka nechte přes noc v lednici. Po otevření zjistíte, že se nahoře usadil hustý krém.

To je právě ta část, kterou budeme používat.

Kokosový krém dejte do vodní lázně. Tu vytvoříte tak, že do spodního hrnce nalijete vodu, kterou zahřejete k varu a pak teplotu stáhnete na mírnější stupně, abyste se při míchání neopařili vznikající párou. Díky ní se bude čokoláda rozpouštět, aniž by se přichytila.

Na hrnec postavte druhý, do kterého dáte kokosové mléko spolu s nalámanou čokoládou. Obě složky nechte rozpouštět, pouze občas promíchejte.

Už za chvíli vám začne vznikat tekutá hmota.

Po úplné rozpuštění je základ na krém hustý, jakoby „pudingový“.

Hrnec s hmotou dejte do lednice a nechte asi dvě hodiny vychladit.

S tímto krémem už můžete pracovat, já ho však obvykle nechám ještě pár minut povolit při pokojové teplotě a pět minut ho nechám prošlehat. Nevznikne vám tím úplně nadýchaný krém, jak jste zvyklí při použití máslového základu, ale pracuje se s ním lépe.

Krém buď použijete ihned nebo ho uskladníte v lednici. Díky tuku vám vydrží déle, aniž by se kazil.

Pokud jím budete promazávat cukroví, můžete s ním pracovat, i když je chladnější a tužší. Na dorty ho doporučuji nechat povolit, aby se lépe nanášel.

Do tohoto čokoládového krému můžete zkoušet přidávat další příchutě, například chilli, sůl nebo koření.

Autor: Kačka Špačková

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Translate »
Přejít nahoru