Čím dál častěji narážím v rámci dotazů k našim publikovaným receptům na otázku: „Co je to lahůdkové droždí a kde ho seženu?“ Tato překvapivě často pokládaná otázka mě zarazila a donutila trochu přemýšlet o našich cílech rozšířit mezi lidmi povědomí o rostlinné stravě v rámci nejrůznějších stravovacích konceptů. A vrátit se k základům. Právě bez lahůdkového droždí bych si totiž už těžko představila své vaření.
Budu se nyní bavit nejen o zcela rostlinné stravě – ať už o klasické nebo raw. V rámci této stravy nabízí lahůdkové droždí (Tebi) obstojnou náhražku sýrové chuti a spolu s dalšími ingrediencemi ji plně nahradí. A často i překoná. V konečném důsledku tudíž nejde jen o chuťové „šidítko“ pro vegany, ale i neocenitelnou surovinu pro všechny přemýšlející nad svou stravou a hledající zdravější alternativy v jídle.
O co se tedy jedná?
Ve své podstatě jde o neaktivní droždí upravované do formy drobných vloček nebo prášku. Selsky řečeno: Pokud se chystáte dělat kynuté těsto a chcete místo pekařského droždí použít lahůdkové, nic se nestane. Žádné kynutí. Kvasinky upadly do věčného spánku a neprobudí je ani polibek od sličného prince.
Pokud se vydáte na lov této suroviny, vydejte se do nejbližšího obchodu se zdravými potravinami, kde ho dozajista najdete. Podívejte se do sekce s různými dochucovadly, bujóny nebo kořením. Někde tam se ho nejspíš dohledáte.
Nejčastěji ho najdete jako pískově hnědý prášek nebo vločky v průhledném sáčku. Nemusíte se bát, že byste si takovou koupí zruinovali svůj rodinný rozpočet – za pár desítek korun ho koupíte ve více než dostatečném množství.
Občas se vám může poštěstit a seženete jej i v některých supermarketech, připravte se ovšem na delší pátrání v regálech.
Je každé lahůdkové droždí stejné?
Není. Pro běžnou populaci je celkem jedno, jaké si koupíte, pozor by si však měli dát lidé s bezlepkovou dietou. Na trhu se totiž můžete setkat s lahůdkovým droždím se sladovým výtažkem, který lepek obsahuje. Pokud tento problém máte, pořiďte si běžné droždí, kde ve složení najdete pouze sušené kvasnice.
Na obalu výrobku, kde jsou ve složení pouze kvasnice, se často dočtete, že může obsahovat stopy lepku. Tohoto tvrzení se nemusíte bát, je to spíše ochrana pro výrobce a znamená, že bylo droždí vyrobeno ve stejném provozu, kde jsou zpracovávány i suroviny obsahující lepek, takže je velmi nepravděpodobné, že byste si způsobili nějaký problém.
Pokud už s droždím nějaký ten rok pracujete a používáte ho často, možná jste si všimli, že ne každé chutná stejně. Jsou to jen nepatrné odstíny v chuti. U některých značek narazíte na koncentrovanější aromatickou chuť připomínající parmazán, jiné jsou jen lehce „drožďové“, slanější nebo naopak se sladkým podtónem.
Jak ho skladovat?
Pokud jste droždí koupili v neuzavíratelném obalu, doporučuji ho přesypat do sklenice a uzavřít. Nejde o to, že by se jednalo o nějak kazivou potravinu, spíš ho tím chráníte od případné vlhkosti. A také před nenasytnými potravinovými moly.
Droždí na lžičce
Vrátili jste se z obchodu, otevřeli balení a je čas na prozkoumání.
Při přičichnutí si všimnete příjemně sýrové vůně s lehkým nádechem klasického droždí. Pokud nejste zrovna kvasnicoví fanoušci, nemusíte se bát, že by byla chuť srovnatelná s klasickým pekařským.
Při ochutnání je lahůdkové droždí slanější, popřípadě lehce do sladka, pokud jste koupili surovinu s přidaným sladem. Chutí připomíná sýr, pouze velmi lehce kvasnice, někdo může cítit i slabě oříškový odstín.
Zdravotní přínosy
Největším plus je bezpochyby komplex B vitamínů v celé jejich škále, které jsou pro naše zdraví nezbytné. Jediným mýtem, který se kolem lahůdkového droždí šíří, je že obsahuje pro vegany nezbytný vitamin B 12. Ačkoliv by to jistě mnoho lidí uvítalo, jedná se pouze o zbožné přání. Žádným seriózním výzkumem nebyl tento fakt potvrzen.
Na čem se ovšem i odborníci shodnou, je vysoký podíl bílkovin, zhruba 40 g ve 100 g droždí. Fakt je, že v běžných receptech ho použijete pouze v rozmezí několika gramů a sníst ho takové množství by zcela jistě nebylo bůh ví jakým gurmánským zážitkem. Pro lidi hlídající si váhu je to však milá skutečnost, jelikož si mohou užít plnou chuť se zanedbatelným množstvím kalorií.
Dalším skvělým faktem je právě jeho schopnost vynahradit chuť sýra. Díky tomu ho můžete v některých receptech zcela vynechat a vyhnout se tak nejen živočišné složce (mnohdy nevhodné i pro vegetariány), ale i přemíře nasycených tuků.
Jak ho použít?
Využití v kuchyni je nesmírně široké. Obvykle ho využívám v množství jedné až dvou polévkových lžic podle množství jídla a podle toho, jak intenzivní chuť si v pokrmu přeji.
Velmi ráda ho využívám do pomazánek, kterým dodají příjemný sýrový šmrnc. Inspirovat se můžete například raw avokádovou pomazánkou
špenátovou pomazánkou s brokolicí
Hodí se i do hlavních jídel veganské a vegetariánské kuchyně, například zde v mungo karbanátcích
Ochutí vám i slané drobnosti jako cizrnové krekry s mákem
Pár tipů na další použití
1) Velmi oblíbená je falešná sýrová omáčka, kterou vytvoříte z čistě rostlinných surovin a s minimem tuků. Jednoduše rozmixujte trochu vařených brambor s lahůdkovým droždím, solí, sušeným zeleninovým základem (například sušený bujón Würtzl), solí, pepřem, troškou sušené papriky a olivovým olejem. Tímto pyré zalijte hotové těstoviny.
2) Při obalování pro pečení či lehké smažení vmíchejte do strouhanky nebo vaší směsi na obalování lžíci lahůdkového droždí. Uvidíte, jak lahodný pokrm z toho vznikne.
3) Pokud si doma vyrábíte popcorn nebo jste se inspirovali naším zdravým cizrnovým popcornem, zkuste příště přidat lahůdkové droždí (u cizrny během pečení, u klasického popcornu po smažení).
4) Místo klasického sýra si doma vyrobte raw sýr ze semínek nebo ořechů. K rozmixované směsi přidejte spolu s ostatním kořením lahůdkové droždí podle vaší chuti a do obchodu se sýry už příště nevstoupíte.
5) Máte rádi čerstvé pesto? Připravte ho podle své chuti a vmíchejte opět trochu lahůdkového droždí. Těstoviny už nebude třeba sypat dalším sýrem.
6) Na různé oslavy a party jsou velmi oblíbené slané tyčinky, které se v domácím prostředí připravují ze základu slaného těsta. To se rychle zapeče s vybranými posypy – sýrem, mákem, kmínem, sušenou paprikou a podobně. Sýrovou směs nahraďte trochou jemně nastrouhaného tofu s olejem a lahůdkovým droždím.
Možností je nepřeberné množství…
Jestli vás některý z těchto tipů zaujal a rádi byste ho od nás chtěli rozvést podrobněji nebo byste se rádi podělili o své oblíbené recepty s lahůdkovým droždím, dejte nám vědět zde pod článkem nebo na našich facebookových stránkách Vaření ze zdravé restaurace.
Autor: Kateřina Špačková