Máková nádivka z rostlinných surovin

Receptů na makovou náplň existuje velké množství, stejně jako dezertů, do kterých ji lze použít. Většina z nich je založená na základu z kravského mléka nebo smetany, popřípadě mouky či škrobu nebo vanilkového pudingu. Nemluvě o kupovaných polotovarech…

Na pohled se může zdát, že je vcelku jedno, jakou si vyrobíte nebo zakoupíte. Není to však tak jednoduché.

Při přípravě makové nádivky byste měli myslet i na to, co s ní budete dělat dále. Pokud je příliš řídká, poteče vám z těsta ven – naopak pokud bude příliš tuhá, při pečení se odpaří ještě další tekutina a výsledek bude ještě sušší. Kouzlo je tudíž v poměru.

Jelikož v kuchyni užívám rostlinné ingredience, které mají přece jen jiný poměr sušiny a tuku než živočišné suroviny, bylo potřeba trochu zkoušet, než vznikla ta pravá, která by byla hedvábně smetanová i po upečení. Ráda bych se s vámi tudíž podělila o tento jednoduchý recept, který je věnován i naprostým začátečníkům, kteří si nejsou jisti každým krůčkem v postupu.

Ingredience:

200 g mletého máku

2 dcl rostlinné smetany

1 dcl rostlinného mléka

¼ lžičky prášku Bourbon vanilky (nebo použijte vanilkový cukr)

Kůra z ½ BIO citronu

2 lžíce třtinového cukru (popřípadě rostlinného sirupu)

Postup:

Doporučuji vám zakoupit celý mák a umlít ho těsně před vařením. Ano, je to otravné. Ovšem pokud chcete dosáhnout skutečně chutné makové náplně, vyplatí se vám chvíli kroutit ručním mlýnkem. Čerstvý mák je o poznání sladší a vláčnější. Kupovaný mletý mák většinou působí vysušeně a při výběru velmi často (téměř vždy) narazíte na mák, který má ve větší či menší míře nahořklou příchuť. Ale samozřejmě se každý zařiďte podle svých možností…

Mák nasypte do hrnce a přilijte k němu smetanu s  mlékem.

Využít můžete například tuto rostlinnou smetanu, kterou najdete téměř v každé zdravé výživě. Pokud použijete pouze rostlinné mléko, nedosáhnete nikdy tak jemné konzistence náplně.

S oblibou používám vanilkový prášek, který vidíte na obrázku – kupuji si ho ve větším množství, protože je to neocenitelná surovina. Můžete použít i doma vyrobený vanilkový cukr (popřípadě kupovaný), uberte však z dávky třtinového cukru, který do hrnce přidáte.

Citron omyjte a osušte utěrkou. Na jemném struhadle ostrouhejte polovinu z jeho kůry, takže získáte množství přibližně na čajovou lžičku.

Nožem nebo párátkem „prošťouchněte“ i mezery mezi otvory ve struhadle – zjistíte, jak velké množství kůry tam ještě zbylo a navíc vám to poněkud usnadní následné umývání struhadla.

Všechny ingredience v hrnci promíchejte. Vznikne vám světlá, řídká maková směs, kterou na sporáku rychle zahřejte, aby se v ní zvedla teplota. Poté stáhněte na minimum a nechte pomalu vařit. Čas od času hrnec zkontrolujte a promíchejte nádivku, aby se vám nepřichytila ke dnu.

Po chvíli začne nádivka tmavnout a houstnout. Jakmile bude mít tendenci se přichytávat, musíte míchat častěji, až nakonec budete muset svou osobu postavit ke sporáku a míchat a míchat… Cílem je zmenšit objem náplně asi o 1/3, což vám zabere přibližně 30 minut vaření.

Následně nádivku odstavte. Nedivte se, že bude poněkud řidší, než byste chtěli, následným chladnutím totiž ještě o něco víc zhoustne a získá ideální konzistenci.

Pokud ji hned celou nevyužijete, doporučuji ji skladovat v mrazáku, jinak nebude mít dlouhou trvanlivost.

Rady na závěr

Myslete na to, k jakému účelu budete náplň používat. Pokud jí chcete promazat sladký korpus, použijte menší množství cukru. Naopak budete-li pracovat s těstem o neutrální nebo velmi málo sladké chuti, cukru přidejte.

Do tohoto základního receptu můžete přidávat další ingredience – ať už koření jako skořice či muškátový oříšek, nebo ovocnou marmeládu a povidla. Výtečná je i varianta tzv. šimlové nádivky, kdy se maková náplň smíchá s tvarohem, tedy v rostlinné verzi s rozmixovaným hedvábným tofu nebo tofu Natural.

Přidat můžete i namleté ořechy (hodí se mandle nebo vlašské ořechy) nebo ji povařit s nastrouhaným jablkem. Vyzkoušejte i variantu s rozinkami nebo sušenými brusinkami. Náplň můžete obohatit i alkoholem, nejčastěji rumem. Občas se zahušťuje nastrouhaným piškotem nebo perníkem. Možností je spousta…

Pokud máte jakékoliv dotazy nebo připomínky, můžete se na nás obrátit na našem emailu maja@nacestepoznani.cz nebo přes naši facebookovou stránku Vaření ze zdravé restaurace.

Autor: Kačka Špačková

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Translate »
Přejít nahoru