Makové jetelíčky – jednoduché raw cukroví

Mnoho lidí se bojí začít s přípravou raw cukroví, protože si myslí, že na to potřebují speciální znalosti a drahé suroviny.

Ráda bych vám proto nabídla inspiraci pro výrobu naprosto jednoduché dobroty, kterou zvládnete vytvořit doslova za pět minut dvanáct. Nepotřebujete na něj speciální vybavení (v podstatě žádné) a pouze tři ingredience – sušené švestky, mletý mák a pár lískových oříšků na ozdobu. Tedy suroviny, které seženete v každém obchodě.

mak

Ano, nejsou švestky jako švestky a není mák jako mák. Pokud jste si někdy zkoušeli sušit švestky doma, jistě jste zjistili, jak výrazný je rozdíl mezi nimi a tím, co běžně koupíte. Běžné sušené švestky z marketu totiž chutnají skoro jako kandované ovoce máčené několik dní v cukru. Jestli nechcete investovat do kvalitnějších raw surovin, doporučuji vám alespoň se zastavit ve zdravé výživě a nakoupit o něco dražší BIO variantu bez přidaného cukru. Těch pár korun navíc se vyplatí.

Tímto základním receptem určitě nepřekvapím zkušené vitariány a není to ani záměrem tohoto článku. Varianta číslo 1 je ten nejzákladnější postup, z něhož mohou vycházet naprostí začátečníci, kteří si chtějí jen vyzkoušet něco raw. Pokud se chcete pustit do receptu pro mírně poučené, nabízím vám druhou variantu, kterou si můžete ozvláštnit svůj vánoční stůl, a potěšíte tím i vyznavače klasického cukroví.

jetelicky-6

Základním principem pro tyto jetelíčky je rozmixování švestek s mákem. Švestky doporučuji namáčet i v tom případě, že chcete v cukroví větší podíl máku nebo nemáte k dispozici žádné vybavení k rozmixování. Přes noc namočené švestky totiž zvládnete rozmělnit i rukama.

Pokud si přejete cukroví uchovávat delší dobu, švestky nenamáčejte nebo je spojte s nějakým tukem pro konzervaci (kokosový olej, kakaové máslo,…), díky němuž v chladu vydrží déle. Raw sladkosti je dobré konzumovat co nejkratší dobu po přípravě. V případě tvoření s předstihem vám varianta s nenamáčenými švestkami bez tuku vydrží v chladné, uzavřené nádobě minimálně týden. Hrozí tam spíš ztráta chuti – a samozřejmě živin.

V rozpisu ingrediencí vám nabízím poměr, který bude fungovat, když si netroufáte dělat jetelíčky „od oka“. V základu jde ovšem o to spojit švestky s mákem do příjemné tvarovatelné konzistence, kterou dosáhnete tím, že budete švestky mixovat a postupně do nich přidávat mák. Nepotřebujete tudíž ani váhu.

Základní makové jetelíčky

Ingredience (na 10 malých jetelíčků):

50 g předem namočených švestek

80 – 90 g mletého máku

Lískové oříšky

Postup:

Přes noc namočené švestky dejte na papírovou utěrku a vymáčkněte z nich přebytečnou vlhkost. Dejte je do mixéru spolu s mákem a mixujte, dokud nebudou mít konzistenci tvarovatelného, nelepivého těsta.

jetelicky-1

Z něj poté tvořte přibližně stejné malé kuličky, které dáte vždy po třech těsně k sobě.

jetelicky-2

Lískovým oříškem a tlakem do středu kuličky spojíte.

jetelicky-3

Pak už jen vychlaďte a skladujte.

Tato varianta je vhodná především pro ty, kteří v cukroví nepotřebují příliš sladkou chuť. Švestky jsou totiž samy o sobě dostatečně sladké. Pokud chcete něco delikátnějšího, zkuste druhou variantu.

Makové jetelíčky s vanilkou a kakaovým máslem

Ingredience (na 12 malých jetelíčků):

50 g švestek

80 g mletého máku

20 g BIO RAW kakaového másla

1-2 lžíce nefiltrovaného agáve sirupu

¼ lžičky prášku Bourbon vanilky

12 lískových oříšků

jetelicky-5

Postup:

Přes noc namočené švestky vysušte pomocí papírových utěrek a vynasnažte se odstranit co nejvíc přebytečné vlhkosti. Nesnažte se toho docílit přílišným tlakem, také by se mohlo stát, že je při sušení rozmáčknete.

Kakaové máslo pomalu rozpusťte při nízké teplotě. Švestky s mákem, máslem, sirupem a vanilkou dejte do mixéru a rozmixujte. Doporučuji vám použít nejdřív jednu lžíci sirupu, ochutnat a případně dosladit, aby cukroví vyhovovalo právě vaší chuti.

Nedivte se, že vzniklé těsto bude o něco řidší. Nyní ho totiž dáte asi na hodinu vychladit do lednice a díky kakaovému máslu příjemně ztuhne. Jetelíčky tvořte stejným postupem jako ve výše uvedené variantě.

Autor: Katka Špačková

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Translate »
Přejít nahoru