Perníková vosí hnízda

Možná to znáte také: Před Mikulášem napečete několik plechů perníků, aby měly malé děti co do mikulášských balíčků a aby je mohly na návštěvě u vás ujídat. Jako čtyřnásobná teta nemůžu zůstat pozadu. Jenže pak zjistíte, že děti už perníky dostaly od všech babiček, tetiček, sousedek, a že se na ně nemůžou ani podívat už týden před Mikulášem.

Jenže vyhodit takové dobroty prostě nejde. Proto je běžně zamražuju a používám v průběhu celého roku do pečení a vaření. Obvykle u nás bývá několik druhů – bezlepkových, veganských, klasických, zdobených i nezdobených.

Dobrou možností, jak takovéto nesnědené perníčky využít, je zpracovat je hned vzápětí do cukroví. Velmi je oceníte zvlášť na poslední chvíli, když jste už příliš unavení, než abyste se patlali s pečeným cukrovím. Na Vánoce je tudíž ráda používám například do různých kuliček nebo právě do těchto vosích hnízd.

Ingredience (asi na 12-15 hnízd):

160 g jemně mletého perníku (můžete použít jak z klasické mouky, tak i z bezlepkové)

100 – 120 g jemně mletých ořechů (doporučuji vlašské, ale můžete použít i jiné)

½ lžičky skořice

¼ lžičky prášku Bourbon vanilky

1 lžíce jemně mletého třtinového cukru (postup ZDE)

90 g tuku (rostlinného margarínu, másla nebo kakaového másla)

12 – 15 malých lineckých koleček nebo piškotů

Trochu čokoládového krému (postup ZDE)

Cukr na obalení (jemně mletý třtinový, ovocný nebo cukr moučka)

Postup:

Jako první cukroví na začátku „pečící sezóny“ připravuji linecké, tedy spíše korpusy na linecké. Vždy si udělám větší množství malých koleček (bez dírky uprostřed), na která posléze lepím kokosky, vosí hnízda, dortíky a podobné dobroty. Pokud tedy máte takové předpřipravené zásoby, použijte je. V opačném případě využijte klasické piškoty.

Perníky rozemelte najemno stejně jako ořechy. V míse je promíchejte s kořením, cukrem a tukem, dokud vám nevznikne tvárné těsto. To nechte v lednici asi hodinu ztuhnout. Pokud by se vám při výrobě hnízd začalo kdykoliv dít, že se vám těsto lepí na stěny formičky, i přestože je máte dobře vysypané cukrem, zkuste ho nechat znovu zatuhnout.

Vezměte si formičku na vosí hnízda. Doporučuji si pořídit rozevírací, s níž se snadněji manipuluje, než klasickou vyklepávací. Kdyby se vám stalo, že by hnízdo nechtělo vypadnout ven, museli byste ho z vyklepávací formy doslova vyškrábat, což vám zabere práci navíc.

Do malé misky si nasypte cukr (ať už použijete jakýkoliv). První vosí hnízdo bývá obvykle nejobtížnější, protože vnitřek formičky není ještě potažený tukem z těsta. Proto ji raději vymažte prstem s trochou tuku a až poté ji ponořte do cukru. Podívejte se dovnitř formičky, jestli jste obalili všechny strany a nikde není nepocukrovaná mezera – právě tady by se vám mohlo těsto přilepit.

Kousek perníkového těsta dejte do formičky a prstem ho vtlačte co nejvíc dovnitř. Přitom nechte těsto nalepené na okrajích, jak vidíte na obrázku. Vznikne vám tak díra, do které příborovým nožem nanesete krém. Doporučuji vám například čokoládový, na který máte postup výše. Někteří mají rádi vosí hnízda s trochou alkoholu – pokud je to tedy váš případ, můžete do krému trochu přilít, tato hnízda jsou však výtečná i bez něj.

Nyní vezměte linecké kolečko nebo piškot a hnízdo na něj postavte. Trochu přitlačte, aby se obě části slepily. Otevřete formičku a cukroví vyjměte ven.

Pokud chcete dovést hnízdo do dokonalosti, lehce nožem odřežte všechny přečnívající okraje spodního kolečka.

Cukroví skladujte v chladu. Ideální je tvořit ho až pár dní před Štědrým dnem – stejně jako většinu nepečeného cukroví.

Autor: Katka Špačková

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Translate »
Přejít nahoru