Miluju naklíčené mungo. Je skvělé do salátů a studených pokrmů – a nebo jen tak na lžičku přímo z klíčidla.
Když se ale budeme bavit o jiném využití munga, málokdo ví, co si s ním počít. Při vaření brzy křehne a rozpadá se a použít ho do polévek znamená, že ji celou obarví do zelena. Což není vždy úplně cílem.
Dnes vám chci představit recept na karbanátky, kterou jsou vhodné jak pro vegany, tak pro celiaky. Mimo ně si je však oblíbí i běžní strávníci.
Ingredience (asi na 10 karbanátků):
1 šálek suchých mungo fazolek
1 střední cibule
1 malá mrkev
100 g uzeného tofu
2-3 stroužky česneku
2 hrsti špenátových listů
2 lžíce olivového oleje
3 lžíce bramborového škrobu
2 lžíce chia semínek
½ dcl vody
1 lžč lahůdkového droždí (nemusí být)
1 lžička provensálských bylinek
½ lžičky drceného kménu
½ lžičky červené papriky
Sůl a pepř
Postup:
Nechte mungo přes noc namočené ve vodě. Ráno ji slijte a dejte vařit do hrnce s vroucí vodou asi na 5 minut. Poté fazolky vyjměte a nechte vychladnout.
Cibuli nakrájejte nahrubo a chvíli opražte na olivovém oleji, jen aby lehce zesklovatěla. Vzápětí přidejte na malé kousky nakrájenou nebo nastrouhanou mrkev. Restujte 5-10 minut a na závěr přidejte nakrájené tofu. Opět 5 minut restujte.
Do mixéru vložte uvařené mungo, česnek, špenát, droždí, sůl a pepř a zalijte ½ dcl vody. Rozmixujte. Poté přidejte orestovanou směs a rozmixujte dohladka. Přeneste si ji do misky, kde ji spojíte se škrobem a celými chia semínky. Ochutnejte, jestli je směs dostatečně slaná a nechte ji 15 minut odpočívat.
Poté tvarujte karbanátky, které můžete buď smažit na oleji nebo péct nasucho v troubě (na 190°C), popřípadě potřené olivovým olejem.
Mungo karbanátky můžete podávat buď s přílohou nebo se salátem. Přidejte avokádo, zakápněte citronem a olivovým olejem a máte skvělou zdravou pochoutku.
Autor: Kačka Špačková