Rýžovo-pohankové ovocné knedlíky bez lepku

Knedlíky mám nejraději s kyselejším druhem ovoce, lehce osoleným těstem a pěkně sladce posypané. A protože je právě sezóna jahod v plném proudu, rozhodně se do této kombinace pusťte!

Směs rýžové mouky s pohankovou se osvědčí i v těch případech, že se o jídlo dělíte s lidmi, kteří pohance příliš nefandí. Její chuť tak není příliš výrazná a rýžový základ dodává těstu vláčnost. Na druhou stranu jsme se doma shodli, že pohanka si přímo říká o nějaký ten mák – takže až přijde čas na švestky, rozhodně je zabalte do tohoto těsta a posypte mletým mákem s trochou vanilkového cukru.

Ingredience (na 12 větších knedlíků):

150 g hladké rýžové mouky na kaši + 100 g na zpracování těsta

400 ml rostlinného mléka (doporučuji kokosové)

Špetka soli

100 g (celozrnné) pohankové mouky

30 – 50 g jemně mletého třtinového cukru (postup ZDE)

12 větších jahod

+ další ingredience na servírování (například opražený strouhaný kokos, kokosový olej, tofu tvaroh nebo klasický tvaroh, třtinový cukr nebo datlový sirup, skořice atd.)

Postup:

Nejdřív si připravte rýžovou kaši smícháním rostlinného mléka se 150 g rýžové mouky a solí. Vše pořádně metličkou promíchejte, aby nevznikly hrudky a zahřívejte, dokud vše nezhoustne a kaše se nezačne odlepovat ode dna kastrolu. Poté stáhněte z plotny a dejte vychladit.

Vychladlou kaši smíchejte se zbytkem rýžové mouky a s celou pohankovou a přidejte trochu cukru. Množství závisí na tom, jak jste zvyklí mít sladké těsto. Osobně ho nesladím téměř vůbec a raději přidám nějaký cukr při posypání hotových knedlíků, takže taková lžíce bude úplně stačit.

Jahody omyjte a zbavte stopek. Vezměte si kousek těsta a vytvořte z něj v dlani placku, do které každou jahodu zabalíte. Pečlivě vše spojte, abyste nikde neměli mezery, kterými by šťáva z ovoce vytékala ven. Doporučuji používat co nejtenčí vrstvu těsta, ovšem vše záleží na vaší zručnosti – raději mějte vrstvu silnější, ale celistvou.

Postupně tak vytvořte všechny knedlíky.

Do vařící vody vložte všechny knedlíky a vařte je 3 – 5 minut. Pokud pracujete s jahodami, je lepší vytáhnout je co nejdřív, aby se uvnitř nerozvařily a nevytvořily tak kaši. Jakmile tedy během vaření vyplavou knedlíky na hladinu, nechte je ještě půl minuty provařit a hned je vyndejte ven děrovanou naběračkou.

Pokud knedlíky hned neservírujete, skladujte je v míse s trochou rostlinného oleje, který zabrání jejich vzájemnému slepení. Pak už jen ozdobte podle své chuti – na této fotografii jsem použila tvaroh z rozmixovaného bílého tofu, trochy rostlinného mléka a citronové kůry se sirupem.

Autor: Kateřina Špačková

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Translate »
Přejít nahoru