Pečený květák s domácími hranolky

Pro lidi snažící se o přechod na zdravější stravování může být fastfoodové jídlo velkým lákadlem, zvlášť pokud byli zvyklí se takto dříve stravovat. Než si tělo zvykne na nové chutě a vůně, hledá berličku v těch dříve známých, a i když jste předtím rychlému občerstvení neholdovali, najednou se průchod kolem bistra zdá mučivým.

Tenhle jednoduchý recept vám může tyto chutě a vůně vynahradit. Přitom se skládá pouze ze zeleniny a jednoduché omáčky a namísto fritézy si vystačíte s troubou.

Ingredience (na 4 porce):

1 hlávka květáku

6 lžic rajského protlaku (nebo domácího kečupu)

Špetka skořice a mletého chilli

Lžička mleté papriky

½ lžičky mleté uzené papriky

½ lžičky sušeného tymiánu (nebo provensálských bylinek) – popřípadě koření nahraďte barbecue směsí

2 – 3 stroužky česneku

2 lžíce olivového oleje (a další 2 na brambory)

¼ lžičky soli

Špetka pepře

10 – 12 menších brambor

Postup:

Nejdříve bude potřeba celý květák rozebrat na růžičky a opláchnout. Snažte se, aby byly růžičky květáku alespoň přibližně stejně velké. Poté si vezměte velký hrnec, který naplníte lehce osolenou vodou, kterou přivedete k varu a růžičky květáku necháte asi 3 minuty povařit, aby jen lehce změkly. Po vyjmutí z vody je doporučuji ihned propláchnout studenou vodou. Nechte růžičky v sítku okapat.

V misce smíchejte protlak s mletou paprikou, uzenou paprikou, tymiánem, 2 lžícemi olivového oleje, solí a pepřem. Česnek oloupejte a nastrouhejte ho na jemném sítku, aby se uvolnila šťáva a vznikla spíš kašovitá konzistence. Poté jej vmíchejte do omáčky. Pokud se vám nechce míchat jednotlivé druhy koření, můžete použít hotovou barbecue směs nebo jakoukoliv „italskou“ směs – popřípadě jinou oblíbenou.

Květák rozprostřete na plech s pečicím papírem a peroutkou ho pomažte ze všech stran. Dejte ho péct asi na 10 – 15 minut do trouby rozpálené minimálně na 220 °C.

Brambory oloupejte a nakrájejte na hranolky. Povařte je v mírně osolené vodě asi na 5 – 10 minut, poté je sceďte a propláchněte pod studenou vodou. Dejte je do misky, zalijte 2 lžícemi olivového oleje, přidejte trochu soli a pepře a rukama je promíchejte, aby se v oleji obalily. Poté je dejte péct na stejnou teplotu jako květák a to asi na 20 – 25 minut. Pokud mám čas hlídat časovač, nechám je 10 minut péct při 220 °C a pak teplotu zvednu na 250 °C, aby se dodělala „kůrčička“.

Poté už jen podávejte a užijte si trochu jiný domácí fastfood.

Autor: Katka Špačková

Uložit

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Translate »
Přejít nahoru