Zeleninový quiche s cizrnovou omáčkou a bramborovým těstem

Běžný quiche, tedy slaný koláč, by se jindy skládal z tenké vrstvy křupavého těsta, masově-zeleninové náplně zalité vaječnou směsí se sýrem a nějakou tou zakysanou smetanou.

Tahle varianta už nemá s pravým quichem nic společného, ale jméno si zachovala asi díky pozvolnému vyřazování jednotlivých surovin z jídelníčku, až zbyla jen zelenina. Není to ale tím, že by ta zelená část zůstala úplně osamocena – místo tukového těsta přišlo měkké bramborové bez lepku a vaječně-mléčné pojivo bylo nahrazeno cizrnovou omáčkou. Chuťově jsme tedy úplně jinde, ale genealogicky je to stále kulinární příbuzenstvo.

Lidé, kteří se začnou vyhýbat mléčným nebo obecně živočišným produktům, s povzdechem vzpomínají na sýry, sýrové omáčky a dipy a netuší, jak něco takového vyrobit pouze z rostlinných ingrediencí. Na výběr máte sice některé kupované náhražky (jako veganské sýry nebo tavenýr a jistě už existují i hotové falešné sýrové omáčky, ale nikdy mě nelákalo něco takového koupit, takže v nich přehled nemám), ovšem existuje i mnohem, mnohem levnější varianta – a to mnohem ještě do třetice zdůrazňuji, protože pokud jste někdy kupovali dobrý veganský sýr, ještě se vám z toho nejspíš nezavřela peněženka.

Jako základ omáček můžete použít například čočkovou majonézu (viz VIDEORECEPTY), která je sice tučnější, ale co si budeme povídat, mléčné sýry taky nejsou zrovna fitness produkt. Podobně můžete využít cizrnovou tomatovou omáčku jako přeliv při zapékání nebo do těstovin. Pokud chcete, aby vám v troubě při pečení omáčka ztuhla (jako sýrovo-vaječná směs), zamíchejte do ní bramborový škrob – čím více ho přidáte, tím tužší bude po ztuhnutí.

Pro skutečně sýrovou chuť přidejte ještě lžíci lahůdkového droždí, o kterém se můžete více dozvědět ZDE.

Ingredience (asi na 4 – 5 porcí):

Bramborové těsto:

350 g brambor

200 g bezlepkové mouky (Jizerka, Schär,…) nebo špaldové mouky

2 lžíce olivového oleje

8 – 10 lžic rostlinného mléka

½ lžičky soli

Špetka pepře a strouhaného muškátového oříšku

Omáčka:

150 g vařené cizrny (odpovídá asi větší hrsti v syrovém stavu)

2 dcl zeleninového vývaru (postup ZDE) nebo vody s ½ kostky zeleninového bujónu

2 dcl rajského protlaku

½ lžičky – 1 lžíce bramborového škrobu

1 lžička provensálského koření

¼ lžičky římského kmínu

Náplň:

1 střední cibule

Olivový olej

1 střední pórek

1 větší červená paprika

250 – 300 g dýně

1 menší hlávka brokolice

100 g kapusty (nemusí být)

2 – 3 stroužky česneku

½ lžičky tymiánu

½ lžičky majorány

½ lžičky provensálského koření

Sůl a pepř

Asi 3 dcl vody

Postup:

Brambory oloupejte a nakrájejte na čtvrtiny nebo nechte vcelku ve slupce a uvařte doměkka. Poté nechte vychladnout, oloupejte, pokud je potřeba, a nastrouhejte na jemném struhadle. V míse je smíchejte s moukou, olejem, solí, pepřem, muškátovým oříškem, a zatímco budete těsto rukama propracovávat, postupně dolévejte rostlinné mléko, dokud nezískáte konzistenci tvárného těsta.

Pekáč nebo libovolnou formu vyložte pečicím papírem a těsto do něj natlačte, tak aby pokrylo celé dno a větší část okrajů. Takto dejte péct do rozpálené trouby na 200 °C asi 15 – 20 minut. Korpus by se měl zatáhnout a měla by se na něm vytvořit příjemně hnědá krusta jako na pečených bramborách. Po upečení vyndejte.

Na náplň si nakrájejte cibuli nahrubo nebo na kolečka stejně jako pórek. Z brokolice oberte růžičky a dýni nakrájejte na jeden až dva centimetry velké kousky. Do směsi můžete přidat i jakoukoliv jinou zeleninu, kterou rádi doma pečete – já ještě našla červenou kapii, kterou jsem nakrájela na kolečka, a střídku kapusty, kterou jsem jen ledabyle natrhala, protože byla křehká a jemná.

Cibuli nechte zpěnit na oleji, a jakmile zesklovatí, přihoďte dýni a asi 5 minut restujte. Pak přidejte všechnu zbylou zeleninu a koření a podlijte vodou. Přiklopte pokličkou a nechte dusit na mírném plameni asi 10 – 15 minut, dokud tvrdší kusy zeleniny nezměknou na skus.

Uvařenou cizrnu dejte do menšího hrnce spolu s protlakem, vývarem a kořením. Mírně vše prohřejte, aby se chutě spojily.

Pak vezměte ponorný mixér (nebo použijte blender) a cizrnu s tekutinou rozmixujte na co nejjemnější kaši.

Do ní přidejte bramborový škrob – ½ lžičky, pokud chcete mít cizrnovou omáčku jemnější, aby spíš klesla k zelenině, nebo celou lžíci, pokud chcete, aby vám zůstala jako čepice na ní (jako na fotkách). Pokud je vám to jedno, doporučuji držet se první varianty. Pokud jste zeleninu moc nesolili, můžete cizrnovou směs dosolit.

Hotovou zeleninu dejte do upečeného bramborového korpusu.

Tu poté zalijte cizrnovou omáčkou a dejte zapéct asi na 15 minut při 200 °C, aby se vám vrch zatáhl a zezlátnul. Poté vyndejte a servírujte.

Autor: Kateřina Špačková

Uložit

Uložit

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Translate »
Přejít nahoru