Mungo karbanátky s vůní moře

Mám ráda takováto jídla, která si můžete vzít s sebou do práce jako svačinu, během chvíle je proměnit s lehké jídlo se zeleninovým salátem nebo je připravit s přílohou jako oběd či večeři.

Mořskou „rybí“ vůni dodají karbanátkům mořské řasy. Nejlépe se pro tento recept hodí dulse vločky nebo nori řasa, ale ráda používám i zbytky ze sushi plátů, tedy ty, které se v balení nějak potrhaly, nebo drť, která zůstane na dně sáčku. Zakoupit je můžete v obchodech se zdravou výživou nebo specializovaných prodejnách.

Psyllium je běžně dostupná vláknina, kterou nyní zakoupíte v drogerii, zdravé výživě, lékárně a dalších obchodech. Pro tento recept ji doporučuji nevynechat – karbanátky totiž příjemně spojí, aniž byste museli přidávat další mouku (nebo vejce, jak tomu u podobných receptů bývá).

Pokud vám tento recept zachutná, můžete vyzkoušet i variaci, kterou jsme publikovali dříve ZDE – s uzeným tofu a provensálskými bylinkami.

Ingredience (na 15 velkých karbanátků):

200 g suchých mungo fazolek

20 g lněných semínek (se 4 – 5 lžícemi vody)

20 g sezamových semínek

1 menší červená cibule

1 střední jemně nastrouhaná mrkev

1 malý pórek

2 stroužky česneku

Pár lžic olivového oleje na restování zeleniny

30 g cizrnové mouky

1 lžíce psyllia

Šťáva z ½ citronu

1 lžíce směsi koření na ryby (používám od Sonnentoru)

1 lžička sypkého bujónu (Würtzl)

½ – 1 lžíce dulse vloček (nebo jiného druhu řasy podle vaší volby)

Pepř a sůl

Postup:

Mungo fazolky opláchněte a dejte je vařit asi na 15 – 20 minut, dokud nezměknou a nezačnou se lehce rozsypávat. Poté je přeceďte a nechte okapat.

Na oleji zpěňte cibuli, a jakmile získá lehce zlatavou barvu, přidejte tence nakrájený pórek a mrkev. Asi deset minut restujte na středním plameni, aby zelenina změkla. Pokud nemáte nepřilnavou pánev nebo by se vám začala přichytávat, můžete ji lehce podlít vodou.

V blenderu nebo tyčovém mixéru rozmixujte mungo fazolky spolu s orestovanou zeleninou. Nemusíte vše rozmělnit na jednolité pyré, naopak karbanátkům prospěje, pokud v nich zůstane zachovaná část původní struktury zeleniny a fazolek.

Lněné semínko nechte asi 15 minut nabobtnat ve vlažné vodě.

Rozmixovanou směs dejte do mísy a přidejte všechny zbylé suroviny. Rukama dobře propracujte, aby se vše spojilo. Následně těsto zakryjte utěrkou a nechte ho 15 – 20 minut odležet.

Plech vyložte pečicím papírem a troubu rozehřejte na 190 °C. Rukama tvarujte karbanátky ve velikosti, jakou si zvolíte, a poklaďte je vedle sebe. Pokud chcete, můžete je ještě na závěr potřít trochou olivového oleje. Dejte péct přibližně na 20 minut, dokud nezezlátnou.

Autor: Kateřina Špačková

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Translate »
Přejít nahoru