Pokud jste je ještě nejedli, nejspíš jste na ně už narazili na pultech obchodů a přemýšleli jste, čím jsou ty brambory tak jiné než ty klasické.
Batáty, „sladké brambory“, jsou hlízy povijnice batátové pocházející z tropických a subtropických oblastí Ameriky. Oblibu si získaly nejen díky množství vitamínů, ale i nízkému glykemickému indexu oproti klasickým bramborám, což ocení hlavně lidé hlídající si váhu.
Přirovnávat jejich chuť k běžným bramborám není zcela přesné. Jsou méně škrobovité a připomínají spíše dýni – ať už chutí nebo strukturou. Ačkoliv se vyskytují v tisícovkách odrůd, běžně se v našich supermarketech setkáte jen s některými. Zjednodušeně jsou buď zbarvené více do červenooranžova nebo do žluta. Ty první mají méně pevnou konzistenci připomínající právě dýni, zatímco ty světlejší drží lépe pohromadě a lze s nimi tudíž zacházet způsobem bližším našim bramborám.
Připravit je můžete buď jako přílohu obyčejným krátkým povařením oloupaných a nakrájených hlíz ve slané vodě. Dávejte si však pozor na načasování. Pokud byste je nechali vařit příliš dlouho, začnou se rozpadat. Stačí jim dát jen 10 – 20 minut podle velikosti nakrájených kousků a průběžně sledovat, jestli už jsou měkké, což zjistíte rozkrojením některého z kousků.
Při pečení a zapékání je doporučuji alespoň pět minut povařit, pokud jste je už nakrájeli, případně delší dobu tehdy, kdy jste je ponechali vcelku.
Velmi oblíbená úprava je na způsob kari. Inspirovat se můžete naším receptem na dýňové kari ZDE – budete postupovat stejně, pouze doba vaření se o něco prodlouží.
Pyré z batátů můžete použít i do sladkých dezertů. Použijte červený druh, který je pro takový záměr vhodnější.
Pro inspiraci jsme si pro vás připravili plněné batáty s pikantní chutí indického koření, které můžete podávat pouze s lehkým zeleninovým salátem jako samostatné jídlo.
Ingredience (na 3 – 4 porce):
2 velké batáty
1 menší cibule
100 g lahůdkového tofu
1 menší mrkev
Pár lžic olivového oleje
1 lžíce lahůdkového droždí
½ lžičky koření garam masala
1 dcl rostlinného mléka nebo smetany
½ lžičky bramborového škrobu
¼ – ½ lžičky kari koření (podle ostrosti)
Sůl a pepř na dochucení
1-2 stroužky česneku na potření
Postup:
Batáty dobře omyjte a vložte do hrnce s mírně osolenou vodou. Takto je vcelku vařte asi 40 minut. Teď není cílem, aby byly úplně měkké, pouze aby lehce změkly.
Batáty vyjměte a nechte vychladnout. Za tu dobu se jejich barva na povrchu změnila lehce do hněda, z čehož nemusíte mít obavy.
Pokud je na bramborách nějaký malý „ocásek“, který by vám při zapékání překážel, prostě ho odřízněte. Batáty nyní neloupu. Nechávám je ve slupce, aby při zapékání dobře držely tvar a koneckonců to tak dělávám i u běžných brambor. Na talíři si slupku loupu, ačkoliv někteří je sní i s ní.
Nyní je oba přeřízněte na půl.
Vydlabejte střed, aby vám zůstaly alespoň centimetrové okraje na všech stranách. Obsah batátů si dejte bokem do misky, jelikož ho ještě budete potřebovat. Během přípravy ho vidličkou rozmačkejte – díky tomu se v budoucí náplni vytvoří lehce krémová struktura.
Cibuli nakrájejte nadrobno a na troše olivového oleje osmahněte, dokud nezesklovatí. Poté přidejte nahrubo nastrouhanou mrkev a tofu a zalijte rostlinným mlékem nebo smetanou. Přisypte lahůdkové droždí, kari a garam masalu. Pokud byste chtěli náplň ostřejší, přidejte více kari nebo trochou sušeného chilli.
Garam masala je indická směs koření s různým složením, základem však obvykle je římský kmín, kardamom, koriandr pepř a „sladké“ koření jako hřebíček, skořice nebo muškátový květ. Nebude se vám hodit jen na tento konkrétní recept. Výborně vám dochutí i tak obyčejnou věc, jako je pečená zelenina.
Do rozmačkaného zbytku batátů přisypte škrob, dobře promíchejte a dejte do směsi. Chvíli povařte.
Do dvou lžic olivového oleje nastrouhejte česnek. Touto směsí potřete vydlabané batáty a poté je naplňte směsí.
Vložte do trouby a zapékejte asi dvacet minut při 200 °C, dokud náplň trochu nezezlátne. Poté vyndejte a podávejte.
Autor: Katka Špačková